Zbyněk Bobr Horák R.I.P.
ZBYNĚK BOBR HORÁK
(4. 3. 1964 – 17. 7. 2021)
Možná bychom nyní na chvilku potřebovali zastavit pohádku Dařbuján a Pandrhola, a to právě v tom místě, kde je Smrťák v sudu. Protože ta Zubatá mává už nějak moc, v uměleckých vodách tím spíš.
Ve všech těch smutných událostech tak trošku zapadla informace o úmrtí zpěváka a autora Zbyňka Bobra Horáka, který je navěky spojen se starou metalovou Argemou. Většina článků v souvislosti s jeho úmrtím píše o trochu něčem jiném, tož já to zkusím taky jinak, ve kterémžto kontextu mi nezbývá než citovat z bookletu CD ExArgema Velká Morava (nahráno 2009 – 2012 se zpěvákem Broňou Mikulincem):
„Dostává se vám do rukou CD Velká Morava, které nám minulý režim nedovolil v roce 1988 zrealizovat. S nápadem přišel v roce 1987 tehdejší zpěvák kapely Zbyněk Bobr Horák, textů se ujal manažer a textař kapely Karel Holomáč“ (…).
Vznikl tak fenomenální metalový projekt, a je jen otázkou, kde by dnes byla Argema, kdyby se komunistům nepodařilo tento hudební program zakázat, a kde by dnes byl i Zbyněk Bobr Horák, jenž je autorsky, resp. spoluautorsky podepsán pod slavnými písněmi Poslední Moravan, Kníže Rostislav, Příchod věrozvěstů, Ztracená síla, Pověst o prutech, Sny o hrdinech či Pád Velké Moravy.
Moc dobře si pamatuju koncert v kultovním hudebním stánku v Brně-Tuřanech v roce 1989:
https://www.metal-line.cz/articles/koncert-argemy-v-brne-turanech-zacatkem-roku-1989-542
Mám doma i internetově slavnou původní nahrávku Velká Morava Live 1988, mám to štěstí mít doma i kazetu ARGEmaniac – BOBR – Vzpomínky na Argemu z roku 1997, kde byly zmapovány její první tvrdě rockové písničky (Barová zpěvačka, Poslední cigareta, Vyznání, Dávej pozor na normální lidi…), mám doma i CD Argema 20, kde je Bobr podepsán pod skladbami Tohle je ráj, Modrý pondělí (hudba + text) nebo Jsem jaký jsem (hudba Bobr, text: Karel Holomáč).
Ve vydání Deníku Rovnost ze dne 22. 7. 2021, v den pohřbu, v článku nadepsaném „Bobr byl mým vzorem, říká Mrak“, na něj zavzpomínal zpěvák ExArgemy, a také bývalý pěvec kapel Second End a thrash metalových Terminator, pan Robin Mrak Mráka.
„Když jsme měli koncert (ExArgemy), tak se na nás většinou přišel podívat. Jako starého člena kapely jsme ho zavolali na pódium a dali jsme si s ním dvě či tři písničky“, zmiňuje Mráka, zvaný Mrak. „Poprvé jsem se s ním setkal, ještě když jsem byl na učňáku v Dubňanech na rockfestu. Od té doby byl mým vzorem.“ Už v patnácti snil Mráka být za mikrofonem Argemy. „V té době to ale nešlo. Zpíval Zbyňa, který byl kapacita,“ smeká jeho nástupce.
A Pepa Holomáč v článku, na nějž odkaz najdete níže, říká: „Pozdravuj tam nahoře Oldu Gistra, Edu Sallase a Bohdana Furcha. Nikdy nezapomeneme!"
Další motýl odletěl do nebe.
Tady Dědek.
Odkazy:
https://www.metal-line.cz/articles/profil-exargemy-543
https://www.metal-line.cz/articles/koncert-argemy-v-brne-turanech-zacatkem-roku-1989-542
https://www.metal-line.cz/articles/rozhovor-s-baskytaristou-exargemy-pepou-holomacem-541
https://www.muzimax.cz/clanky/rozhovory/fenomen-argema-3-dil-bobr-horak-521.html
https://www.muzimax.cz/clanky/rozhovory/argemaniak-vzpominka-na-bobra-627.html
Intro:
Ztracená síla:
zdroj úvodního obrázku: Hodonínský deník.
Měj se tam fajn Zbyňo! Ivoš (25. 7. 2021 01:00)
Je ho kluka škoda, bohužel, život ho naformoval (ať již úmrtím mámy, tak jeho hudební kariérou od ranného dětství) způsobem, který se s jeho povahou zřejmě neslučoval. Díky tomu ale vznikly nezapomenutelné písně a program Velká Morava, a dodnes na tu dobu lidé vzpomínají. Už to je důkazem, že to nebylo špatné. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby Bobr nechtěl do velkého světa a \velkou Moravu v prosinci 89 opravdu vydali (těsně po revoluci nebyl problém vydat cokoliv). Myslím, že v našich poměrech by to asi "díru do světa neudělalo" mnoho z nás by ji mělo jako svátost ve sbírce, ale myslím, že argema by stejně směřovala k dnešnímu "popíku" protože český showbusines je podivný.
Nově vydané CD Velká Morava také nikoho moc nezajímá. Bohužel to byla krásná epizoda druhé poloviny 80. let, kdy Argema hrála ne úrovni a její tvorba se trochu vymykala. Měla širší záběr (žánrový) než syrový a ne pro každého - Titanic. Bylo to jiné než hardrockový Kern, který neměl tehdy tak rozmanitý repertoár a do širšího podvědomí je dostal až Janeček. Nebo Arakain, který byl hudebně kvalitní, ale za jedno ryze metalový s posunem k thrash metalu a brzy vyčerpal pro něj tak příznačná témata ze světové literatury a milníky dějin, až začal skládat z vody. Myslím, že Argema byl moravský fenomén, který v mnohém předběhl dobu, ale pro mnohé je téma Velké Moravy těžko stravitelné i dnes. Byla to vlastně ve své době taková "Krylovina" a bylo to krásné. Díky za to chlapi, nic už se nevrátí. Ani Bobr ne. Kurva.... Jdu si ho připomenout alespoň ze starých nahrávek.
PS: Zbyňo, ať je ti tam v tom novém světě dobře. Setkal jsi se s mámou a snad je ti líp. Díky!