Z ŘEZAVÉHO THRASH METALU K ŠŤAVNATÉMU ROKENROLU aneb KDYŽ ONANIE, TAK JEDINĚ S POŘÁDNÝM KABÁTEM!
V době, kdy vychází El Presidento se šlágrem Rumcajs miloval Manku, historicky se obracejícím za dětstvím řady z nás, rozhodli jsme se historicky obrátit, poohlédnout se a pohlédnout na jedno výročí, které bylo pro tuzemský fenomén jménem Kabát možná zásadní: v říjnu roku 1992, tj. před 30 lety, totiž vyšel kabátovský živák nazvaný prostě a jednoduše „Kabát Živě!“ …i když, ono to není zase tak úplně jednoduché.
Obecná část: UNIKUM POREVOLUČNÍCH ŽIVÁKŮ
Středobodem metalového zájmu bylo samozřejmě to, že vůbec mohly bez cenzury vycházet desky jako takové, tj. studiové, zatímco živáky byly výjimkou. V podstatě se počnuly rojit až rokem 1992, a jelikož na náš web připravujeme speciální článek metalových živých nahrávek se týkající, zde se omezím na suchou neúplnou statistiku a zdůrazním tři důležité počiny: EP Debustrol Protest Live!, Arakain Histery (History) Live, no a právě Kabát Živě!, o němž bude nyní v recenzi po 30 letech řeč.
Ani tady si však neodpustím poznámku, že paradoxně se tak tuzemský metal v porevolučním výsluní začal vracet tam, kde jeho předrevoluční sláva započala, ovšem zatímco dříve to byly neoficiální živáky z různorodých koncertů či živě nahrané demáče, a to díky fanklubům x-krát zkopírované na kazetách, tentokrát jsme se už vezli na platformě oficiálních kotoučků s vydavatelskými čísly a posléze i čárovými kódy.
A jelikož historie Kabátu sepsaná na jeho ofiko webu kabat.cz je k tomuto údobí kapku skoupá, pokusím se ji touto cestou lehce doplnit.
Zvláštní část: Recenze CD KABÁT: Živě!
Musím upřímně říct, že psát recku na desku starou 30 let, kterou jsem ve své době vůbec neměl a pravděpodobně ji celou ani nikdy neslyšel (nepočítám samozřejmě jednotlivé písně zejména z Hitparády Martina Hrdinky), když teprve nyní jsem si ji koupil v Multilandu za bazarových 169 kachlí, to je věru vzrušující (https://www.multiland.cz/kabat_zive_cd).
Chilližto nejprve faktograficky k největším hitům, neb z celkových 11 skladeb jich deska čítá minimálně hned 5: Onanie, Zase jsem na mol, Žízeň, Má jí motorovou a Máš to už za sebou.
Z pohledu žánrového se jedná o naprosto unikátní dokument přerodu Kabátu thrash metalového v Kabát rokenrolový. Prakticky původní thrashová verze „motorové“, proslavená samplerem Ultrametal (verze 2001 na Best Of mne již příliš neoslovuje), kontrastuje s již docela rokenrolově popěvkovou, ale přesto-proto výbornou Máš to už za sebou (o zcenzurované verzi videoklipu jsme už nedávno psali).
(Koneckonců, trefná slova o přerodu Kabátu z thrash metalu do rokenrolu si můžete přečíst v rozhovoru s Pepou Vojtkem v závěrečné bonusové sekci.)
Texty jsou dobré až vynikající – vždy je zde nosný nápad i sympatické stylistické zpracování. Paradoxně, „pointa“ nebývá u kabátovských textů až nakonec, ale jako „rumová“ nit se prolíná celým příběhem (viz myšlenka textu Onanie, jež je opravdu nadčasová, spočívající v tom, že když se vám posere úplně všechno, úplně celej svět, jedna věrná přítelkyně vám vždycky zbude. Mimochodem, nepřipadá vám užitý verš „zdražili mi žrádlo“ poněkud nadčasový??? – No tak aspoň víme, co je zadarmo :-). Jo a booklet: 3-dílné leporelo obsahuje všechny texty.
Na svoji dobu má tento živák velice živý zvuk, dokonce i thrash metalové pasáže byly velmi dobře zachyceny, nechybí ani mluvené slovo mezi jednotlivými songy, které jsou sice jistým způsobem stříhány (záznam pochází z Brna i Třebíče), ale atmosféře to nijak moc neubírá, protože když vás zrovna nasere pauza, brzo vám ji zažene vzápětí započnuvší nářez.
Inu, jedná se o veselou, vpravdě a doslova živou nahrávku, kterou jsem docenil až po letech, ale jež mi na stáří jistě dodá spoustu „dědkovské“ svěžesti a radosti (bezprostředně po zakoupení jsem ji točil furt a doslova dokola!).
Speciální část: Zajímavosti CD
No a tady je taky obrovský prostor pro unikáty, posuďte (třeba u sudu) sami!
- Album se sice dle obalu jmenuje Kabát Živě!, leč pokud mrknete na potisk cédéčka, uvidíte ofiko nápis Kabát Live.
- Jak jsem již naznačil, nahrávka je zajímavá zejména pro náš brněnský metalový web, ježto byla pořízena v Brně a Třebíči.
- Rychlost vydání stojí rovněž za pozornost: zatímco za totality se od nahrání desky po její vydání čekalo třeba rok, zde se snímalo (viz obal) v září 1992 a deska vyšla v říjnu téhož roku, čili o pouhý měsíc později (viz Encyclopaedia Metallum – panč já bych si to samozřejmě už nepamatoval – pozn.: Multiland hovoří o vydání 9. 11. 1992, nicméně to už je vlastně dneska jedno).
- Info ze zadní strany obalu: Kabát logo by Storm, tj. jak známo František Štorm, výtvarník, designér a taky zpěvák black metalových Masterʼs Hammer.
- Název hitu Má jí motorovou obsahuje pravopisnou chybu, jelikož správně češtinářsky by měl znít krátce Má ji motorovou, ale komu to dnes vadííí?
- U verše „to ve světě nemá obdoby“ je v bookletu drobná ilustrace – přeškrtnutá zeměkoule… oh, kterak nadčasové…
Bonus – rozhovor s Pepou Vojtkem z roku 1993!
California Gold Pages byl metalový fanzin, jehož vyšla dvě čísla, přičemž v onom druhém (ze září 1993) obsažen jest unikátní otevřený rozhovor s Pepou Vojtkem, který pravděpodobně dosud nikdy na internetu nebyl publikován. Udál se při příležitosti koncertu v brněnském Semilassu pouze o necelý rok později, než byl v Brně natočen recenzovaný živák.
Technická poznámka: redaktor označený Eva byl ve skutečnosti muž Adam, ale tehdy nám tato umělecká záměna – zřejmě po mnoha pivech - připadala rajsky vtipná…
Užijte si to – vždyť na Hrad patří kdo jiný než President!!!
Sestavil Dědek.
Komentáře